logo somoten

×

Oznámení

Fórum je ve stavu "pouze pro čtení"

Benefity zaměstnavatele

  • Veronika Vojtěchová
  • Autor tématu
07. dub 2014 #13 od Veronika Vojtěchová
Benefity zaměstnavatele vytvořil uživatel Veronika Vojtěchová
Dobré ráno pane Machu,
jsem personalistkou firmy a přiznám se, že co se daní týče nemám ani potuchy. A nynější zaměstnavatel by rád vyplatil zaměstnancům mimořádné prémie a pochopitelně i rád alespoň v rámci možností ušetřil. Narazila jsem na internetu na Flexipassy, které by měly být nedaňovým nákladem osvobozeným od daní. Jestli tomu dobře rozumím, tak pokud přes nějakou firmu pořídíme Flexipassy, pak sice odvedeme pojistné 34% z výše Flexipassu, ale nebudeme platit daň z přijmu 19%? Na internetu jsem se dočetla, že jedinou podmínkou je naturální forma příspěvku - což Flexipassy dozajista jsou, že?! Ale že se to týká pouze příspěvků na sport. Znamená to, že ani na lístky do divadla či kina se výhoda nevztahuje, je tomu opravdu tak? Co se stravenek týče, zaměstnavatel pokud dá zaměstnancům stravenky (za jím určených podmínek), pak si odečte daň z příjmu 19% do výše 55% hodnoty stravenky? Existují i jiné varianty tomuto obdobné?
Děkuji, Vojtěchová Veronika
Více
11. kvě 2014 #17 od Petr Mach
Odpověděl Petr Mach pro téma Benefity zaměstnavatele
Dobrý den paní Vojtěchová,
stravenky tzv. Flexi pass nepodléhají sociálnímu ani zdravotnímu pojištění. Nepodléhají ani zdanění (osvobozeno). Tzn. že zaměstnanec získá za 1000,- Kč hodnoty stravenky skutečně 1000,- Kč.
Zaměstnavatel zaplatí 1000,- Kč za stravenky + provizi za nákup stravenky. Stravenka je daňově neuznatelný náklad (§25 odst.1 písm.h zákona o daních z příjmů - zde je i odpověď na to, zda pouze na sport nebo i na kulturu). Z důvodu nemožnosti snížení daňového základu bychom měli daň z příjmů právnických osob 19% (190,- Kč) považovat také za určitou ztrátu zaměstnavatele.

V dotazu dále uvádíte 55% hodnoty stravenky. Toto procento se týká pouze příspěvku zaměstnavatele na stravování zaměstnance (stravenky na jídlo). Jedná se o maximální procento, které zaměstnavatel může zaměstnanci přispívat a to pak je daňově uznatelný náklad.

Jiná podobná možnost může být např. příspěvek na dovolenou.

Aktuality

Jmenuji se Petr Mach a se svou manželkou Jitkou zpracováváme účetnictví již od roku 2006. Staráme se o klienty především z Prahy, Středočeského kraje a Jižních Čech. V dnešním online světě ale není problém vést účetnictví komukoliv z České republiky. 

Účetnictví zpracováváme v programech Money S3 a Kastner Stereo. V případě zájmu je možné zřídit online přístup přímo do našeho účetního systému.

 

 

Somoten s.r.o.

Ing. Jitka Machová
Sídliště F. Hrubína 433
378 04 Chlum u Třeboně

Další údaje

IČO: 74245724
Telefon: +420 774 496 500
ucetnictvi@somoten.cz