logo somoten

×

Oznámení

Fórum je ve stavu "pouze pro čtení"

DPH a pronájem

  • Alena
  • Autor tématu
08. pro 2009 #59 od Alena
DPH a pronájem vytvořil uživatel Alena
Dobrý den,
prosím o radu. S manželem jsme společně postavili výrobní halu (tiskárna), zkolaudována v r. 2005. Nyní je manžel ještě OSVČ (plátce DPH) a já duchodkyně jako spolupr.osoba. Chtěli bychom halu začít pronajímat, buď jako sklad nebo jinou výrobu, než je naše. Jak to bude s DPH nyní a pak, až bude manžel taky v důchodu. Jak to bude s příjmy z nájmu, můžeme si jako výdaj uplatňovat odpisy ze stavby, jak to děláme doposud?
Více
09. pro 2009 #300 od Petr Mach
Odpověděl Petr Mach pro téma DPH a pronájem
Dobrý den,
předpokládám, že hala je součástí obchodního majetku firmy. Důchod nemá na DPH vliv.
Pro určení zda bude tento nájem podléhat DPH doporučuji pročíst §56 zákona o DPH.
Dále je potřeba vycházet ze základního rysu pronájmu - pronajatou nemovitost nemůže využívat nikdo jiný než nájemce a nájemce musí tuto nemovitost nejen užívat ale také udržovat. Pokud nebudou splněny tyto podmínky, je nutné zdanit DPH 19%, protože by se jednalo o službu (poskytnutí práv).

Aktuality

Jmenuji se Petr Mach a se svou manželkou Jitkou zpracováváme účetnictví již od roku 2006. Staráme se o klienty především z Prahy, Středočeského kraje a Jižních Čech. V dnešním online světě ale není problém vést účetnictví komukoliv z České republiky. 

Účetnictví zpracováváme v programech Money S3 a Kastner Stereo. V případě zájmu je možné zřídit online přístup přímo do našeho účetního systému.

 

 

Somoten s.r.o.

Ing. Jitka Machová
Sídliště F. Hrubína 433
378 04 Chlum u Třeboně

Další údaje

IČO: 74245724
Telefon: +420 774 496 500
ucetnictvi@somoten.cz